כללי זהירות ובטיחות בכריתת עצים

כללי זהירות ובטיחות בכריתת עצים

עבודות עץ, גיזום וכריתה בפרט מחייבים מיומנות ומקצועיות גבוהות, וזאת בשל הסיכונים הכרוכים בעבודה שאינה נכונה ומדויקת. כיצד שומרים על הבטיחות בזמן גיזום עצים? כיצד שומרים על הסביבה והטבע? מי רשאי לאשר כריתה של עץ ועוד, להלן כללי הזהירות, הבטיחות והדרך הנכונה לשמר סביבה נעימה ובטוחה.

גיזום עצים: לא פעולה לחובבנים

פעולה של גיזום עצים היא פעולת תחזוקה בסיסית אותה מבצעים באופן קבוע, וזאת בכדי להימנע ממפגעים כמו גם שמירה ותרומה להארכת חייו של העץ. מדובר בפעולה מורכבת לביצוע, והיא דורשת מיומנות כמו גם הבנה מעמיקה בתחום האילנות וכמובן ידע וניסיון בהיבט כללי הזהירות והבטיחות – וזאת בשל העובדה כי כל פעולה לא נכונה (ולו הקטנה ביותר) עשויה להוביל לנזק ממשי הן לרכוש והן לגוף.

 

כריתת עצים היא בעצם גיזום כולל של העץ, על ענפיו ועל שורשיו. פעולה זו מצריכה משנה זהירות שכן מערבת משקל רב של ענפים וגזעים ויכולה להוביל לפגיעה ממשית באדם וברכוש.

לצערנו, אנו עדים ללא מעט תאונות אשר התרחשו בעקבות אי ציות לכללי הזהירות והבטיחות, כאשר התאונות עצמן עלולות לא פעם גם להסתיים במוות. על כן, היכרות עם החוקים היא הכרחית לצורך ביצוע עבודות בצורה בטוחה לסביבה, ובייחוד בסמוך למבני מגורים ומסחר.

לא מעט תאונות התרחשו בשנים האחרונות, בהן ענפים פגעו בבני אדם וגרמו לפגיעות משמעותיות מאוד, חלקן קטלניות. לכן חיתוך של הגזם חייב להתבצע בצורה מדויקת ונכונה ותוך שימת דגש הן על צמיחה נכונה של העץ לאחר תהליך הגיזום בו בעת גם דגש על פעולות נכונות ובטוחות אותן ניתן לבצע רק לאחר קבלת הסמכה בתחום.

מקרים רבים של גיזום עצים ותהליכי כריתה דורשים עבודה בגובה, עבודה שדורשת שימוש במנופים, ציוד סנפלינג, סולמות גבוהים במיוחד ועוד. לא כל אדם רשאי להשתמש בציוד זה ופעמים רבות נגרמים אסונות עקב חובבנות וחוסר מקצועיות.

אם מדובר על עץ גבוה וודאו כי אתם מזמינים איש מקצוע בעל הרישיונות הנדרשים ממשרד העבודה ומשרד החקלאות.

 

מהם כללי הזהירות בכל הקשור לכריתת עצים?

בעת הגעה למקום נדרש לבדוק היטב כי אין אנשים בסביבה ובעת הצורך לתחום את האזור באמצעות סרט, כל זאת בכדי להבטיח כי בתהליך הגיזום (בייחוד כאשר מדובר בעצים גבוהים) הנפל לא יפגע חלילה במבוגרים וילדים אשר מסתובבים באזור. מאחר ותהליך של כריתת עצים צריך להתבצע באופן אשר מאפשר לעץ להצמיח ענפים חדשים, הקפדה על שימוש בכלי עבודה ייעודיים היא חיונית.

 

נוסף לכך, חשוב מאוד לעבור הכשרה מקיפה בתחום, וזאת בכדי לבצע את פעולות הגיזום באופן איכותי ובטיחותי. במידה ומדובר בגיזום המתבצע בבניין מגורים משותף, מומלץ להציב כיום או יומיים לפני העבודות התראה לקראת ביצוע העבודות, כדי להרחיק אנשים מהסביבה.

לאחר שהעבודות הסתיימו נדרש לאסוף את כל הגזם לשקית אטומה, ולעבור כל פני השטח כדי לבחון שלא נותר לכלוך במקום. את העלים יש לגרוף ולהניח בשקית נפרדת.

 

מנגד, כאשר מדובר בכריתה של עץ אז ראשית עליכם לוודא כי קיים בידיכם האישור המתאים. לרוב יש צורך באישור של פקיד היערות על מנת לכרות עץ, גם אם הוא בשטח הגינה הפרטית שלכם. רק לאחר שפקיד היערות מבקר בשטח ומאשר כריתה (יש מספר סיבות מרכזיות בגינן הוא מאשר כריתה של עצים), רק אז מותר לכם לגדוע את העץ ואת ענפיו עד היסוד.

 

אם כרתתם חלק ניכר מהעץ ובידיכם עצים רבים אז כמובן שניתן להעביר אותם הלאה או להשתמש בהם בעצמכם. ישנם אנשים רבים המעוניינים בעצים להסקה או בעצים לצורך עבודות אומנות שונות.
צעד זה יכול להוביל לחסכון משמעותי בעלויות פינוי הגזם.

 

הקפידו על ציוד עבודה מתאים

עבודות גיזום עצים מתבצעות לרוב לגובה, ולכן נדרש קודם כל לאבטח את העובד באמצעות נעלי עבודה ייעודיות, כאשר חשוב להקפיד ולנעול נעליים סגורות כמו גם ציוד מגן הכולל בין השאר כפפות עבודה וקסדה. הקפדה על איכותי מהווה חלק בלתי נפרד מנושא הבטיחות.

 

לסיכום, פעולה של גיזום עצים היא פעולה מורכבת לביצוע – הן בשל היותה מתבצעת בגובה והן בשל החשיבות העצומה לעבודה נכונה בסביבה מוגנת.